-Wolność nie jest ulgą ,lecz trudem wielkości Wolność bowiem człowiek może używać dobrze , lub źle.

Wy kochani pokolenie JP II możecie podjąć się zmian, lub trwać w letargu i marazmie , a tym samym staczać się powoli w przepaść długu publicznego naszego kraju. Nie rozwiązane na czas problemy będą się piętrzyć, które później trudno będzie udźwignąć.

Ojciec Święty Jan Paweł II, już się tu na ziemi za nami nie wstawi, nie upomni polityków że zapomnieli o prawdziwej ludzkiej solidarności, nie zgani za brak uczciwości. To my mieliśmy wcielać w życie Jego nauki wypowiedziane na Polskiej ziemi, czy pamiętamy co do nas mówił, a nieraz musiał prawie wykrzyczeć co Go boli, tak jak w Kielcach ( fragment słów Jana Pawła II ).

Może dlatego mówię tak, jak mówię, ponieważ to jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć! Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować. Zbyt długo niszczono! Trzeba intensywnie odbudowywać! Nie można dalej lekkomyślnie niszczyć!

 

Homilia Kielce 1991r.,

 

Ta moja pielgrzymka do Ojczyzny — czwarta z kolei — idzie po śladach Dekalogu. I oto rozważanie Bożych słów, stanowiących nienaruszalny ład ludzkiej moralności, prowadzi nas na każdym etapie do głębszego zrozumienia tajemnicy Jezusa Chrystusa — czyli istotnej rzeczywistości chrześcijaństwa, naszej wiary i życia z wiary, czyli naszej moralności. Chciałbym tu zapytać tych wszystkich, którzy za tę moralność małżeńską, rodzinną mają odpowiedzialność, tych wszystkich: czy wolno lekkomyślnie narażać polskie rodziny na dalsze zniszczenie?

 

Nie można tutaj mówić o wolności człowieka, bo to jest wolność, która zniewala. Tak, trzeba wychowania do wolności, trzeba dojrzałej wolności. Tylko na takiej może się opierać społeczeństwo, naród, wszystkie dziedziny jego życia, ale nie można stwarzać fikcji wolności, która rzekomo człowieka wyzwala, a właściwie go zniewala i znieprawia. Z tego trzeba zrobić rachunek sumienia u progu III Rzeczypospolitej!Wszystkie materiały zawarte na tej stronie pochodzą z prywatnej kolekcji autora.
Pierwsza odsłona strony 31 maja 2010 roku.